Národný park Niokolo-Koba

Africká krajinka

Najväčší národný park Senegalu ohuruje svojou rozlohou, pestrosťou miestnych živočíšnych a rastlinných druhov a významom pre celý západoafrický ekosystém. V roku 1981 bol zapísaný na Zoznam svetového dedičstva ľudstva UNESCO a ak chcete bližšie spoznať senegalskú faunu a flóru v prirodzenom prostredí, je na to Národný park Niokolo-Koba tým pravým miestom.

Kde park leží, aký je a čo ho obýva

Park je lokalizovaný vo vzdialenosti 450 kilometrov od hlavného mesta Dakar, neďaleko senegalsko-guinejských hraníc v južnej časti krajiny. Preteká ním rieka Gambia a jej dva hlavné prítoky, Koulountou a Niokolo-Koba. Jeho obrovská rozloha vyše 9000 km2 zaberá savanu aj tropické lesy a je jedným z najdôležitejších centier ochrany veľkých druhov cicavcov v Západnej Afrike.

Národný park Niokolo-Koba obýva približne 300 vtáčích druhov, 400 byvolov, 200 slonov, viac než tisícka hrochov, tisíce antilop a gaziel a tiež množstvo opíc a divokých prasiat. Vzácnym obyvateľom parku je predovšetkým poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus derbianus), najväčší druh antilopy na celom svete. Žije pritom výlučne v tomto parku a to v počte zhruba 100-200 jedincov. Iné antilopy však vidíte v parku pomerne bežne, zriedkavejšie je už stretnúť sa so slonmi alebo levmi, hoci so štipkou trpezlivosti a šťastia nie je nič nemožné.

Ako sa do parku dostanete

Ak sa rozhodnete do parku zavítať z Dakaru autom, vaša cesta bude trvať približne deväť alebo desať hodín. Najprv sa musíte vydať po diaľnici RN1 smerom do Tambacoundy a odtiaľ po ceste označenej ako RN7 ďalších 140 kilometrov až po oficiálny vchod do parku pri dedine Wassadou. Diaľnica RN1 je po väčšinu trasy asfaltovaná a nachádza sa v pomerne dobrom stave, s cestou RN7 je to už o niečo horšie, ale stále je dostatočne zjazdná. Letecká spoločnosť Air-Senegal lieta do blízkeho mestečka Simenti a Tambacounda je dostupná aj vlakovou dopravou.

Na čo je potrebné pri návšteve myslieť

Pre vstup do parku je nevyhnutné najať si vo Wasadou služby miestneho sprievodcu a pokiaľ ste sem neprišli na aute, súčasne si prenajať aj džíp. Popri rieke Gambii si je možné prenajať kajak, pokiaľ zatúžite spoznať hrochy z bezprostrednej blízkosti, dávajte si však pozor, aby ste ich nevystrašili alebo nenahnevali.

Odporúčam park navštíviť počas obdobia sucha, ktoré tu trvá od konca decembra do júna. Počas obdobia dažďa sú totiž miestne cesty nielen plné vody ale zároveň uvidíte aj menej zvierat, hlavne mačkovité šelmy sa v tomto čase ukrývajú viac než obyčajne. Na druhej strane je pravdou, že počas obdobia dažďov je vegetácia v parku zelenšia a prírodné panorámy sú tak krajšie. Je tiež potrebné mať na pamäti, že Senegal neponúka safari na spôsob Keňe alebo Tanzánie a preto sú exkurzie do Národného parku Niokolo-Koba menej obeťou masového turizmu a tiež počas nich nemôžete očakávať, že každú chvíľu uvidíte nejaké veľkolepé zviera.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *