Senegalské povery a tradície

Africké drevené masky

Nebudeme príliš preháňať ako napíšeme, že Senegalčania patria k najpoverčivejším ľuďom na svete, potvrdzujú to viaceré zdroje. Ešte pred vycestovaním do tejto fascinujúcej krajiny sa vám preto oplatí vedieť, čomu napríklad veria. Vyhnete sa tak nepríjemným nedorozumeniam, spoznáte miestne zvyky a priblížite sa podstate senegalskej kultúry.

Pozor na ľudí s diabolskými očami

Veria v existenciu diabla, čistého zla či niečoho čo nazývajú ako „diabolské oči“. Ťažko povedať, čo si pod tým predstavujú, ak však podľa nich nich niekto takéto oči má, tak ho ovládajú zlé sily a duchovia. Túto osobu často označia za čarodejníka či čarodejnicu a snažia sa kontaktu s ňou vyhýbať. Ak by sa na vás pozrela, prinesie vám to len samé nešťastia, od chorôb cez potrebu zvracania pri jedle. V takomto prípade je postihnutá osoba privedená k miestnemu šamanovi, ktorý ju nechá vypiť špeciálny nápoj a modlí sa za ňu.

V Senegale sa tiež tvrdí, že ak sa niekto podobný dozvie o cestovateľských plánoch, určite sa vám ich nepodarí zrealizovať. Preto sa z preventívnych dôvodov väčšina Senegalčanov nezdôveruje nikomu s tým, že má pláne vydať sa na výlet či dovolenku a ešte menej prezradia cieľ svojej cesty. Medzi členmi kmeňa Wolof sa povráva, že ak niekomu začne šklbať ľavým okom, prihodí sa mu nejaké nešťastie a ostatným ľuďom tak prinesie smútok. Naopak, keď sa prihodí šklbanie pravým okom, tento akt je symbolom šťastia a priaznivej budúcnosti. Pravé oko je všeobecne v Senegale považované za pozitívnejšie než to ľavé.

Vyhnite sa prílišnému používaniu ľavej ruky

V Senegale treba mať na pamäti, že takmer celá tunajšia populácia vyznáva islamské náboženstvo a treba si tak dať pozor na niektoré základné pravidlá, spoločné pre viaceré moslimské krajiny. K tým patrí napríklad nejesť ani nikoho nezdraviť ľavou rukou, keďže podobné činy by sa považovali za neslušné. Mnohé senegalské rodiny jedávajú z dvoch spoločných mís, jedna je určená mužom, druhá ženám. Ak by niekto z prítomných siahol na pokrm ľavou rukou, veľmi pravdepodobne by ostatní odmietli pokračovať v jedle a cítili by sa vrcholne urazení.

K odporu voči ľavej ruke vedú viaceré dôvody. Prvým je, že sa verí, že ľudia ju používajú, keď sú na toalete a ak by sa teda dotkla jedla, bolo by to nečisté a nehygienické. Druhým je, že sa tvrdí, že jesť ľavou rukou je takmer to isté, ako je jesť v spoločnosti diabla. Neodporúčam ju využiť ani pri pití a môžete si tiež všimnúť, že kuchári pracujú pri varení s ľavou rukou len minimálne. Napriek tomu všetkému, ak patríte k ľavákom alebo by ste práve mali napríklad pravú ruku v sadre, je napomáhanie si ľavou rukou tolerované a nepovažuje sa za nejakú formu spoločenského prehrešku.

Čomu napríklad Senegalčania veria

Zaujímavosťou je taktiež fakt, že sovy sú tak v Senegale, ako aj v Gambii považované za negatívny symbol, keďže sa spájajú s bosoráctvom. Mnohí Senegalčania nosia na krku, páse, ramenách alebo nohách rozličné amulety, ktoré nazývajú všeobecne „gris-gris“ a ktoré ich majú ochrániť pred zlom a nešťastiami. Tieto amulety sa zvyknú vyrábať z kože a zdobia ich citáty z Koránu.

Viaceré povery sa spájajú v Senegale s vodou. Podľa jednej musia byť krčahy vždy plné, aby z nich mŕtvi nemohli piť a podľa inej liatie horúcej vody na zem páli našich mŕtvych predkov, ktorí v nej ležia. Na druhej strane liať pred dvere domu ráno studenú vodu prinesie strávenie pekného dňa. Noc je pre Senegalčanov spätá so silnejšou prítomnosťou zlých duchov a preto by ste v nočných hodinách nemali odpovedať na žiadne telefonáty ani kupovať ihly či mydlá.

Ďalšou obľúbenou témou sú aj sny. Uvidieť v sne hada je pre ženu predzvesťou tehotenstva, zatiaľčo ak muž v sne zbadá koňa alebo auto, znamená to, že získa čoskoro novú manželku. Mladíkom sa neodporúča kupovať pre svoje vyvolené parfémy, inak bude mať ich vzťah len krátke trvanie. Tehotné ženy by sa v Senegale nemali pozerať na paviána, pokiaľ samozrejme nechcú, aby sa naňho ich dieťa podobalo a vyhnúť sa im oplatí aj pojedaniu vajec, keďže tak zabránia aby bolo dieťa hluché a hlúpe.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 3.1]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *