Saly, senegalská dovolenková oáza

Pláž v Saly, Senegal

Ak by ste v Senegale hľadali pravý dovolenkový rezort, maximálnu možnú bezpečnosť, komfort a pokoj, je tým správnym miestom oblasť Saly, nazývaná aj Saly Portudal a neoficiálne tiež Mekka senegalského turizmu. V pôvodne malom mestečku tu v poslednom čase vyrastá čoraz viac hotelov, reštaurácií a ďalších turistických služieb a cestovný ruch v Saly len tak prekvitá. Pokiaľ takýto druh turizmu preferujete tiež, nechajte sa zlákať volaním idylickej Saly.

Poloha a podoba Saly

Saly je situovaná asi 80 kilometrov južným smerom od Dakaru a kedysi bola súčasťou portugalských kolónií, ktorý jej dali meno Saly Portugal. V súčasnosti je najväčšou dovolenkou oblasťou Západnej Afriky a okrem širokej ponuky rezortov a reštaurácií v nej nájdete aj pláže zaliate slnkom, golfové a tenisové ihriská, kúpele a ďalšie vymoženosti. Napriek tomu to však miestni podnikatelia nepreháňajú a tak si aj v rezortoch naďalej uvedomujete, že sa nachádzate na africkom kontinente. Výstavba sa tiež snaží príliš nenarušovať senegalskú prírodu, hoci nie vždy sa jej to samozrejme podarí.

Samotná Saly sa člení na dve hlavné časti. Južnej dominuje obchodné centrum s kasínom, diskotékami a množstvom služieb, ako sú napríklad kaderníctva alebo masáže. Severná spolu s oblasťou kde žijú pôvodní obyvatelia je miestom pestrej zmesi reštaurácií senegalskej alebo svetovej kuchyne a obchodíkov predávajúcich remeselné výrobky a šperky.

Pobrežné atrakcie a pôvodní obyvatelia

Celkové pobrežie Saly posiate zlatým pieskom dosahuje dĺžku štyri kilometre a môžete ho okrem kúpania vziať útokom aj počas surfovania či windsurfingu. Všetko potrebné pre tieto vodné športy si je možné zapožičať priamo na mieste. Vyskúšajte si vaše zručnosti z rybolovu v jednom z troch špeciálne na to určených rybárskych centier alebo sa nechajte previesť v lietadielku a pohliadnite tak na krásy senegalského pobrežia z výšky.

Pláž v Saly, Senegal

V prípade, že niektorý návštevník zatúži spoznať aj svet mimo Saly, môže využiť organizované exkurzie po okolitých domorodých osadách. Do tých sa dá vybrať aj na vlastnú päsť prenajatím terénneho vozidla, motorky, horského bicykla alebo koňa. Len 8 kilometrov na juh od Saly narazíte na typicky rybársku osadu Mbour a prechod zo Saly sem môže občas pôsobiť, akoby ste sa vrátili v čase. Tunajší ľudia si totiž stále zachovávajú svoje prastaré tradície a zvyky a ich osada dýcha atmosférou tej pravej a nefalšovanej Afriky. Nemenej zaujímavé sú aj dedina Toubab Dialaw a Joal-Fadiouth, ktorú obýva etnická skupina serere.

Prírodné tajomstvá na ceste zo Saly

Neďaleko Saly existuje prírodná rezervácia Banguia a o niečo ďalej podmanivá lagúna La Somone. Dlhší výlet možno absolvovať k jazeru Rosa alebo k delte Sine Saloum. Jazero vyniká svojím ružovo-karamelovým odtieňom a delta láka mangrovovým porastom, ktorý je domovom rozmanitých vtákov a iných zvierat.

Fotografie: © DollarPhotoClub.com, BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *